EPC Liberec – konečně víme, na čem jsme

Včerejší liberecké zastupitelstvo po čtyřech měsících přineslo rozuzlení problematiky obou projektů EPC v Liberci. Ústy náměstkyně Prachařové jsme se dozvěděli, že se nic kontrolovat nebude a kdo projektu nevěří, ať podá trestní oznámení.
Jako dovětek si neodpustila zpochybnit odbornost těch, kteří jí předložili dlouhý seznam zjištění, které zpochybňují nejenom podepsané smlouvy, ale i cenu zakázek.
Je s podivem, že zrovna ona náměstkyně energetikou nepolíbená je schopna takové neprofesionality a zpochybní někoho, kdo se energetikou zabývá několik let. No, věřím, že tu odbornost najde alespoň ve svém synovi. V současnému náměstkovi pro energetiku města Liberec.
Včerejší deklarací paní náměstkyně Prachařové došlo k jednoznačnému odchýlení se od deklarace členů klubu SLK (SLK + TOP09 + KDU-ČSL), kteří všichni jedním hlasem před dvěma týdny tvrdili, že kontrola projektu je nutná, žádoucí a bude tlak na její provedení.
Časy se zjevně mění, a i přes mnoho věcných, konkrétních a jasně specifikovaných chyb ve smluvním vztahu a v cenách se prostě vládní koalice na městě rozhodla věc zamést pod koberec a neřešit ji.
Naše argumenty jsme na žádost vedení města přehledně sepsali, úhledně strukturovali a „v mašličkách“ předali náměstkyni Prachařové. To se stalo před několika týdny. Kdo by čekal jakoukoliv reakci, tak by se mýlil. Není žádná. A vlastně i proto jsem reagoval otevřeným dopisem zastupitelstvu města, protože se prostě neděje nic.
Důvodná podezření jsou vymlčena a odpovědi nepřicházejí žádné. Ani po urgencích, ani po osobních výzvách, ani po zvídavých otázkách některých vlastních koaličních zastupitelů.
Pro dokreslení situace je nutné dodat, že projekt EPC je druhou největší stavební zakázkou města hned po bazénu a jeho energetická část tvoří sotva 10% z ceny projektu. Jsem přesvědčen, že pokud by město těch 90% stavebních prací soutěžilo jako stavení práce a nikoliv jako energetický projekt, tak by dostalo o 200 miliónů nižší cenu. Za investovaných více než 700 miliónů korun dostaneme roční úsporu v energetice cca 10 miliónů korun, která by ovšem při realizaci zakázky jako stavební vznikla úplně stejně.
Náměstkyně Prachařová se snaží své kolegy a občany přesvědčit, že jde o projekt EPC, ale v podstatě tomu tak není a EPC už zůstává jen v názvu tohoto projektu. Jde o předražený stavební projekt, který přinese jen a pouze stavební úpravy 12 budov a to s velmi nerentabilními energetickými výnosy. Stavební práce tvoří 85 – 90% obsahu projektu a všechny stavební části jsou dvakrát až třikrát předražené s dovětkem, že za energetický management si město platí zvlášť další 3 miliony korun.
Absurdní situace, kdy skupina zastupitelů a členů Komise pro veřejné zakázky vypracuje obsáhlý dokument o zjevných chybách a předražení veřejné zakázky končí nejenom neschopností vedení města odpovědět, byť na jednu jedinou otázku nějakou odpovědí, ale především ignorací standartních kontrolních mechanismů.
U zakázky na bazén, která je stavebně ve stejné výši byla tato zakázka podrobena velmi podrobnému zkoumání a sérií kontrol a auditů, které zajistili její absolutní transparentnost.
U projektu EPC vidíme touhu vedení města zamést jakýkoliv problém, jakoukoliv výtku, a dokonce jakýkoliv argument „pod koberec“ a to dokonce v takové míře, že předkládající náměstkyně veřejně vyzve zpracovatele zprávy s důvodnými podezřeními k podání trestního oznámení.
Opravdu jsem si myslel, že žiji ve městě, které se snaží konstruktivně řešit problémy a je schopno většinu svých zakázek transparentně ukázat občanům a obhájit jejich smysl navázaný na výši investice.
Po čtyřech měsících nabízení jednání, zpracovávání dokumentů a snášení argumentů mám za to, že zakázka je o mnoho podivnější, než se na začátku zdálo. A snad jen jako potvrzení výjimečnosti situace beru informaci, že ten, kdo zakázku předkládá odmítá jakoukoliv kontrolu nebo nabízí pouze kontrolu od toho, kdo ji městu velmi podivně a špatně (minimálně ve věcech smlouvy) administroval. Myslím, že pokud bude někdo kontrolovat sám sebe, tak se k podstatě věci asi nedobereme.
Ještě stále doufám, že zastupitelé alespoň pohlídají zaslání odpovědí na otevřený dopis, který jsme zaslal do datové schránky města dne 25.9.2024. Odpovědi na otázky mohou mnohé napovědět. A vlastně neodpověď napoví také mnoho. Tak uvidíme.

Sdílet příspěvek