My chceme OZE, podporujeme OZE, děláme vše pro OZE.
Takto nějak vypadá mediální obraz politiků a státu ohledně obnovitelných zdrojů energií. Všichni to chtějí, všichni o tom mluví, ale realita kulhá na obě nohy.
Lze asi pochválit MŽP za program Nová zelená úsporám, který funguje bezvadně a prochází neustálými modernizacemi a zvyšováním přívětivosti. Tady velká pochvala.
Pak už jde jen o zmar, tragédie a tápání.
Jak tedy stát podporuje vznik obnovitelných zdrojů?
No reálně v podstatě nijak. Nebudu zabředávat do problémů spojených s povolovacími procesy a s robustností sítě, ale popíšu jen situaci v dotacích pro podnikatele a firmy.
V minulém roce jsme měli spuštěny 3 programy, které umožňovaly poskytnout dotace na stavbu FVE a větrných elektráren.
Prvním z nich byl NPO výzva na stavbu FVE, který skončil s přijímáním žádostí v listopadu 2022. Tuto výzvu administruje MPO a je to jedna veliká tragédie s ohledem na vyhodnocování žádostí. Zcela jednoznačně ministerstvo přecenilo své síly a prostě vůbec nestíhají. Čeká se měsíce a nemá to konce (nikdo není schopen určit nějaký termín čehokoliv).
Dalším je OP TAK kde bylo možné žádat na výstavbu FVE do konce roku 2022.
A posledním je výzva RES+, kterou administruje Státní fond životního prostředí. Bohužel v této výzvě nelze budovat FVE, ale musí být tyto FVE součástí komplexnějšího souboru opatření na budově (a FVE z nich musí tvořit jen malou část).
Tedy v současné době není možné žádat, a kde je požádáno není možné obdržet informace o termínu schválení žádostí. Je to Kocourkov v přímém přenosu.
Jaké to má negativní následky?
– firmy mají na účtech peníze, za které by chtěli realizovat
– peníze při dnešní inflaci ztrácejí hodnotu a na realizaci už nemusí stačit
– zdržení realizace a poskytnutí dotace se může vyrovnat zisku z provozu FVE po dobu čekání
– všichni žadatelé drží rezervovaný výkon, ačkoliv ho možná nebudou potřebovat
– rezervovaný výkon má nějakou dobu platnosti a ta se tímto tempem vyřizování žádostí nedá udržet
– mnoho žádostí plní podmínky, které již zákon nevyžaduje (změna Lex OZE I)
– některé výzvy obsahují až nesmyslné podmínky spojené s realizací (především OP TAK)
– komunikace MPO v oblasti NPO je naprosto žalostná a MPO zjevně přecenilo své síly
Realitou dnešních dní je to, že není vypsána žádná výzva (od listopadu 2022), která by umožňovala instalaci FVE na střechách průmyslových budov. Budování FVE stojí a čeká se na dotace.
Na dotaz, kdy bude nějaká výzva vypsána se dozvíte, že nějaké informace budou v červnu 2023. To jako myslí stát vážně? V červnu 2023 se začneme bavit o tom, že bychom mohli něco vypsat? Tedy budeme čekat na vypsání do podzimu (přes léto určitě nikdo nic nevypíše)?
MPO prý (z doslechu) již žádný program vypisovat nebude – nezvládají to. To z reality schvalování výzvy FVE z Národního plánu obnovy víme dobře. Tedy řešením je, že se tím MPO přestane zabývat a hodí průmyslové podniky a podnikatele přes palubu.
Kde je tedy ta podpora OZE, která je tak věhlasně deklarována? Kde jsou ty doháněcí procesy, které nás mají v této oblasti přiblížit zemím na západě od nás? Kde je dohánění zpoždění, které jako ČR máme v kontextu zemí EU?
Vláda by si měla vyjasnit zda-li jde o její prioritu či nikoliv a měla by umět donutit ministerstva pracovat tak, aby její deklarace dokázala naplnit.
Situace na trhu je napjatá a jsou alokovány stovky miliard mimo rozpočet ČR, které jen nedokážeme smysluplně rozdělit a vybudovat za ně něco, co dává smysl (a to včetně posílení energetické infrastruktury).
Zdržováním potřebných zákonů a neschopností podporovat OZE dostáváme tuto moderní součást energetického mixu opět do velmi nelichotivé pozice, a to v době, kdy se podařilo konečně zvrátit negativní smýšlení o tomto druhu energie, které způsobila doba solárních baronů.
Firmy odpracovali za stát velkou část reklamy za pozitivní vnímání OZE obyvatelstvem, aby ji stát obratem zase začal ničit.
Moc tomu nerozumím a nedokáži se s tím smířit, protože jde o něco, co by fungovalo a stačilo by k tomu jen fungování úředníků na příslušných ministerstvech.
Nestačí říkat, co chceme, ale je potřeba to i reálně dělat. A to se v oblasti OZE dnes fatálně nedaří.