Úspory EPC Liberec – tunel nebo amatérismus?

Víte, co je to EPC projekt? Jde o projekt, kde se investování do energetických opatření v čase částečně vrátí právě z úspor, která tato opatření přinesou.
V Liberci si tuto agendu vzala na starosti náměstkyně pro strategický rozvoj a dotace pí. Prachařová (ANO) a 13.6.2024 na mimořádném zasedání zastupitelstva města Liberec dokázala hlasy většiny koaličních partnerů (těsná většina 21 hlasů) prosadit EPC projekt ve výši 557 miliónů korun vč. DPH + nedotační část za 106 miliónů korun. Že většina lidí z Liberec o projektu za více něž půl miliardy korun nikdy neslyšela? Nevadí. On je to totiž tak trochu tajný projekt.
Předložený materiál byl ve všech bodech týkajících se cenové skladby začerněn a v podstatě nebyla možná jakákoliv kontrola obsahu materiálu.
Faktem je, že materiál se neprojednával ve standartním režimu, protože soutěž pro město administroval externí dodavatel, čímž se obešly všechny kontrolní výbory a komise města.
Na mimořádném zastupitelstvu prošel zcela začerněný materiál bez náznaku rozpadu ceny jednotlivých dílčích opatření.
S ohledem na administraci zadání a výběrového řízení externí společností se tento materiál vyhnul projednání ve všech výborech a komisích města s výjimkou Rady města.
Původně přihlášení 4 soutěžitelé se ve finále smrskli na 2 a vysoutěžená cena zůstala pro hlasující zastupitele jen celkovou částkou se začerněným obsahem.
Liberecké ANO předvedlo neuvěřitelně schopný majstrštyk, kdy přesvědčilo své koaliční partnery hlasovat pro materiál za více než půl miliardy korun bez jakékoliv informace, co a za kolik se za investované peníze nakoupí.
Souhrn obecných frází o modernizaci dotčených budov s přesahem do budoucna bledne před výškou investice a její návratností. Za investovaných 689 miliónů bychom jako město měli během deseti let ušetřit na energiích až 94 miliónů korun. Po započítání nákladů na obsluhu a údržbu se návratnost sotva bude blížit 8% za deset let.
Přijde vám to nelogické? No, nejste sami. A je to ještě stále EPC? No není.
Rozborem cen jednotlivých položek bylo zjištěno, že zakázka je ve stavebně-technické části předražena o 150 – 200 miliónů korun a vlastně nikdo netuší, jak efektivní je její obsah, dosah a dopad a jaké ta zakázka městu přinese vícenáklady v podobě administrace, údržby, servisu a revizí zařízení za 0,7 miliardy korun.
Liberecké ANO předvedlo buď neuvěřitelný amatérismus a nekompetentnost nebo, a to by bylo nejhorší, je do celé věci předražení EPC zapletené.
Ve výběrové komisi se totiž nakonec z politických stran objevili jen členové ANO, a tak výběr dodavatele zůstal pouze v rukou jedné strany.
Kdo na tom všem prodělá? No přeci obyvatelé Liberce, protože plná částka se bude nejenom platit z městského rozpočtu, ale ještě si na ní město vezme úvěr.
Máme náměstkyni, která projekt předložila a bez jakékoliv znalosti obsahu projektu jej v minimalistické informační verzi, v krátkém čase a na mimořádném zastupitelstvu protlačila schválením.
Projekt prošel těsnou většinou 21 hlasů a to i hlasy Pirátů, kteří, dle mého, by přesně tyto praktiky a tyto projekty měli mít v malíčku a pod jejich drobnohledem by nikdy neměli projít.
Máme tady náměstka pro energetiku z ANO (p. Prachař), který buď energetice vůbec nerozumí nebo si jen prostě nedokáže vyšlápnout na svoji maminku (náměstkyni za ANO pí. Prachařovou), která projekt předkládala.
V reálném světě by se nikdy takto dynastické uspořádání hlavních agend nemohlo uskutečnit, ale žijeme v Liberci, a tak maminka předkládá předražené projekty a ten, který by jim měl rozumět a kontrolovat je jim buď nerozumí nebo jim z rodinných důvodů rozumět nechce.
To, že jde o projekt předražený o stovky miliónů korun bude mít jistě svoji dohru, ale lidé by měli vidět koho si v podobě ANO zvolili na svoji radnici v Liberci.

ANO nám ukazuje, jak může komunální politika v podání jednoho rodinného klanu zcela ovládnout kontrolní procesy a zapříčinit únik stovek miliónů korun v jedné zakázce.
Celá kauza EPC projektu v Liberci není totiž jen podezřením, ale je reálně podepsanou a reálně „odfláknutou“ smlouvou plnou chyb a nedostatků, které i laik na první pohled pozná. O tom, že právník by takovou smlouvu nikdy nepustil k podpisu snad ani nebudu mluvit – jenže právník nebyl radnice, ale té vynikající administrátorské firmy, které náměstkyně Prachařová tolik věří.
Věřím, že kauzu EPC město prověří nezávislým auditem některé z velkých auditorských společností tzv. „velké čtyřky“ a dozvíme se někdy, kdo za ní stál, kdo byl manipulován a kam že měly proudit prostředky z navýšené ceny.
Je zjevné, že u zakázky na 700 miliónů korun nemohou být ve výběrové komis jen politici z jedné strany, a zároveň je nutné formou zveřejnění plného znění smluv a rozpočtů umožnit veřejnou kontrolu.

Voliči by měli vědět, že jakmile nějaká strana ztratí kontrolu nad svojí strukturou pod kuratelou jedné rodiny nebo jedné nepoctivé skupiny, tak mohou být všechny vnitřní kontrolní mechanismy města najednou krátké a nefunkční.
Liberec si zaslouží víc, a možná je právě teď ten čas, kdy dochází ke změnám a k nahrazování starých pořádků za nové. Můžeme jen doufat, že to povede k lepším zítřkům.

Co obsahuje podepsaná smlouva (několik příkladů):
„Spotřeby a ceny pro referenční období pro objekty města Kadaň jsou stanoveny z roku 2019.“
„ENETIQA bude sledovat hospodaření s energií ve vybraných objektech v majetku města Kadaň.“
„Období garantované úspory je od 1.10.2027 do 30.9.2027“ – tato chyba se ve smlouvě opakuje 10x.

Podíl práce realizované vlastními kapacitami 100%. Podíl práce realizované poddodavateli 0%“ – to je samozřejmě zjevná lež a nesmysl.

A pár střípků na závěr:
– EPC Liberec není jen tato smlouva, ale i další v celkové výši přesahující 700 mil korun
– Smlouva je plná chyb, zavádějících údajů a nejasností
– v Registru smluv jsou všechny smlouvy, přílohy a cenové podklady zcela začerněny
– Osobně jsem se chtěl jednou v červenci a dvakrát v srpnu 2024 setkat nad touto problematikou s pí. Prachařovou a byl jsem odmítnut
– Osobně jsem se chtěl zúčastnit semináře, kde byla problematika probírána a byl jsem pí. Prachařovou odmítnut
– Několikrát jsem pí. Prachařovou upozorňoval, že ceny ve smlouvě nejsou tržní a jsou několikráte navýšeny
Kontaktoval jsem dodavatele se svými připomínkami a ten na mé dotazy taktéž nereagoval

Prezentace smluvních podmínek:
EPC Liberec uspory vs finance

Prezentace nákladovosti jednoho z dílčích opatření:
EPC Liberec prezentace nákladovosti FVE final

 

Sdílet příspěvek